Gheorghe Hagi, înaintea debutului pe banca naționalei: Când îmbraci tricoul României trebuie să ai atitudine și să joci cu onoare
Înaintea partidei amicale cu Georgia, programată marți, la Tbilisi, selecționerul a apreciat progresul adversarei.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 01 Iunie 2026, 20:13 • Actualizat: 01 Iunie 2026, 22:28
Selecționer al echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi a mărturisit, luni, că are emoții înaintea revenirii pe banca tehnică a reprezentativei, însă a subliniat că acestea dispar odată cu intrarea pe stadion.
Într-o conferință de presă, tehnicianul a vorbit despre importanța responsabilității pe care o presupune reprezentarea României la nivel internațional.
Fostul căpitan al naționalei a explicat că principalul său obiectiv în noul mandat este dezvoltarea jucătorilor și creșterea nivelului echipei.
„Ca jucător am încercat să devin unul dintre cei mai buni. Acum, ca antrenor, rolul meu este să îi fac pe jucători mai buni decât erau înainte. Acesta este obiectivul cel mai important”, a spus selecționerul.
Gheorghe Hagi a recunoscut că revenirea la conducerea tehnică a echipei naționale îi provoacă emoții, însă consideră că România trebuie să își construiască progresul pas cu pas.
„Avem timp, trebuie să învățăm foarte mult, să progresăm și să urcăm treptele. Nu suntem cei mai buni, dar încercăm să devenim. Acesta este singurul scop: să înveți și să progresezi”, a declarat el.
Selecționerul a insistat asupra valorilor pe care trebuie să le demonstreze jucătorii atunci când reprezintă România.
„Când îmbraci tricoul echipei naționale trebuie să ai atitudine și să joci cu onoare. Sperăm să vedem asta pe teren. Jucătorii iubesc România, iar mentalitatea trebuie să fie una de învingător. Trebuie să fim pragmatici și concreți. Jucăm să câștigăm”, a subliniat Hagi.
Înaintea partidei amicale cu Georgia, programată marți, în deplasare, selecționerul a apreciat progresul adversarei și a evidențiat calitățile formației pregătite de tehnicianul georgian.
„Georgia este o echipă care a crescut foarte mult în ultima vreme. Are un antrenor foarte bun, îi place să dețină mingea și este foarte eficientă pe contraatac. Trebuie să fim atenți atât în faza defensivă, cât și în cea ofensivă și să încercăm să ne impunem jocul”, a afirmat Hagi.
Meciul de pregătire se va disputa marți, de la ora 20:00, la Tbilisi, și va reprezenta primul test pentru Gheorghe Hagi după revenirea sa la conducerea echipei naționale.











