Învinsă de Turcia, România ratează calificarea la Mondialul de fotbal
Gazdele s-au impus cu 1-0.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 26 Martie 2026, 20:53 • Actualizat: 26 Martie 2026, 21:51
Naționala de fotbal a României a pierdut joi seară, barajul cu Turcia din semifinala play-off-ului pentru Cupa Mondială.
Meciul s-a disputat la Istanbul, pe Beşiktaş Park.
Gazdele s-au impus cu 1-0.
"Din păcate am pierdut după un meci echilibrat. Ei au dominat mai mult din punct de vedere al posesiei. Noi ne-am apărat foarte bine. Au avut şi ei o bară, dar şi noi am avut două. Greşeala care a dus la gol a fost o greşeală care putea fi evitată fără nicun fel de probleme. Din păcate se întâmplă astfel de lucruri, o fracţiune de secundă de neatenţie. Turcia prezintă o echipă bună, cred că vor ajunge la CM. N-am luptat cu nimeni, am venit din dorinţa de a fi aici", a comentat selecționerul Mircea Lucescu.
"Am lăsat de dorit la faza ofensivă. Tot ce am încercat în ultima perioadă nu ne-a ieşit. Suntem dezamăgiţi, n-a fost de ajuns şi trebuie să acceptăm. Ne doare. Ne doream să fim la Mondiale. Capul jos şi la muncă", a declarat atacantul Ianis Hagi după înfrângere.
"E destul de greu pentru oricine să privească un meci de pe margine, am avut emoţii mai mari decât cei din teren. Ştiam că vom avea un meci dificil. Nu cred că ne-am ridicat la nivelul meciului, turcii au fost mai buni ca noi, mai multe nu sunt de spus. Din păcate am pierdut, ne pare rău pentru noi, pentru ţara noastră, mai trece un Mondial şi România nu e acolo. Au fost multe puncte care s-au pierdut, per total am mai avut o şansă acum, nu am fructificat-o, nu are rost să mai vorbesc de campania de calificare", a completat mijlocașul Nicolae Stanciu.
Duelul s-a auzit în direct la Radio România Actualități și în aplicația oficială Radio România, disponibilă gratuit în App Store și Google Play.
! Articolul se actualizează
Echipa națională a dezvăluit primul 11.
Suporterii "tricolori" s-au adunat în locul de întâlnire din centrul Istanbulului pentru a se îndrepta spre stadionul orașului, care găzduiește meciul Turcia – România din play-off-ul pentru Cupa Mondială.
“Fanii români sunt speciali”, a scris pe pagina de Facebook a Echipei naţionale.
La ora meciului, în tribunele Beşiktaş Park s-au aflat peste 3.000 de suporteri români.
“Împărtăşim cu voi imagini din Turcia, unde suporterii români sunt deja alături de Echipa Naţională, cu doar câteva ore înainte de startul partidei. Suntem şi noi prezenţi alături de ei, doi monitori de securitate din cadrul Jandarmeriei Române colaborând cu autorităţile turce pentru ca totul să se desfăşoare în siguranţă. Susţinem împreună Echipa Naţională! Hai, România!
Succes, băieţi!”, a notat Jandarmeria Română pe Facebook, unde postează imagini de la Istanbul.
În finala play-off-ului, Turcia va întâlni Slovacia sau Kosovo, pe 31 martie, cu începere de la ora 21:45.











