Mesajul tricolorilor după ratarea calificării la Mondial: Trăim multă tristeţe, dar şi o dorinţă imensă de a corecta greşelile şi de a vă oferi bucuria pe care o meritaţi
"Regretăm profund că nu am reuşit să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv care să răsplătească efortul vostru şi pasiunea cu care ne-aţi susţinut", transmite echipa națională de fotbal.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 27 Martie 2026, 18:09 • Actualizat: 27 Martie 2026, 18:40
Echipa naţională de fotbal le-a transmis suporterilor, vineri, un mesaj după înfrângerea suferită pe terenul Turciei în barajul de calificare la Cupa Mondială.
“Seara trecută, la Istanbul, am simţit din nou dragostea şi susţinerea voastră din primul până în ultimul minut. Deşi rezultatul final nu a fost cel pe care l-am dorit cu toţii, sprijinul vostru din tribune a fost, ca de fiecare dată, la înălţime.
Regretăm profund că nu am reuşit să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv care să răsplătească efortul vostru şi pasiunea cu care ne-aţi susţinut.
Gândurile noastre se îndreaptă şi către cei peste 4 milioane de români din faţa televizoarelor, care au trăit cu sufletul la gură fiecare fază. Cifra aceasta ne onorează, dar ne şi obligă. Avem o datorie morală uriaşă faţă de voi toţi. Acum, trăim multă tristeţe, dar şi o dorinţă imensă de a corecta greşelile şi de a vă oferi bucuria pe care o meritaţi. Lupta continuă, iar unitatea acestui grup rămâne neclintită. Avem nevoie de voi să ne ridicăm şi să facem România fericită”, notează elevii lui Mircea Lucescu pe pagina de Facebook a lotului "tricolor".
Turcia va înfrunta în finala play-off-ului Kosovo, iar tricolorii vor disputa un amical cu Slovacia.











