Arsenal Londra, noua campioană a Angliei
Lider aproape pe tot parcursul sezonului, echipa pregătită de Mikel Arteta are acum un avans de patru puncte cu o singură etapă rămasă de disputat, iar confruntarea de duminică, împotriva lui Crystal Palace, se va transforma într-o adevărată sărbătoare a titlului.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 20 Mai 2026, 00:06 • Actualizat: 20 Mai 2026, 07:14
Arsenal a pus capăt unei așteptări de 22 de ani pentru câștigarea titlului în Premier League, după ce a fost confirmată campioană marți seară, în urma remizei 1-1 obținute de Manchester City, ocupanta locului secund, pe terenul lui Bournemouth.
Lider aproape pe tot parcursul sezonului, echipa pregătită de Mikel Arteta are acum un avans de patru puncte cu o singură etapă rămasă de disputat, iar confruntarea de duminică, împotriva lui Crystal Palace, se va transforma într-o adevărată sărbătoare a titlului.
Arsenal a învins Burnley cu 1-0 luni, ceea ce însemna că Manchester City era obligată să câștige pe coasta de sud pentru a păstra suspansul până în ultima etapă.
City a fost însă condusă după golul marcat în prima repriză de Eli Junior Kroupi, iar egalarea lui Erling Haaland, venită în prelungiri, a fost insuficientă pentru echipa lui Pep Guardiola, despre care presa britanică scrie că se va despărți de antrenor la finalul sezonului, după un deceniu de succes.
Arsenal fusese considerată „eterna aproape campioană” în mandatul lui Arteta, după ce terminase pe locul al doilea în precedentele trei sezoane.
De această dată însă, londonezii au reușit să ducă lupta până la capăt și au cucerit al 14-lea titlu al Angliei, fiind depășiți doar de Manchester United și Liverpool, care au câte 20.
Este primul titlu al lui Arsenal după sezonul 2003-2004, când echipa lui Arsene Wenger a terminat campionatul fără înfrângere, și primul trofeu major după Cupa Angliei câștigată în 2020, în primul sezon al lui Arteta pe banca tehnică, după preluarea echipei de la Unai Emery.
Sezonul memorabil al londonezilor ar putea deveni și mai spectaculos, deoarece Arsenal va disputa finala Ligii Campionilor împotriva lui Paris Saint-Germain, pe 30 mai, la Budapesta, încercând să câștige trofeul pentru prima dată în istorie.
Dacă va reuși, echipa lui Arteta va intra definitiv între cele mai mari formații din istoria de 140 de ani a clubului.
Sărbătoare în nordul Londrei
Succesul lui Arsenal a declanșat ample sărbători în nordul Londrei și chiar la Downing Street 10, unde premierul britanic Keir Starmer, cunoscut drept susținător al „tunarilor”, a scris pe platforma X: „22 de ani lungi pentru Arsenal. Dar, în sfârșit, am revenit acolo unde ne este locul.”
Arteta, care la 44 de ani devine cel mai tânăr antrenor al lui Arsenal care câștigă titlul Angliei, declarase cu o zi înainte că va fi „cel mai mare fan al lui Bournemouth” pentru câteva ore marți.
Titlul a fost obținut, simbolic, cu ajutorul bunului său prieten Andoni Iraola, al cărui Bournemouth a reușit să oprească Manchester City.
Sentimentele lui Arteta au fost împărtășite de fanii lui Arsenal care au urmărit partida în pub-uri și baruri, înainte de a se îndrepta în număr mare spre stadionul Emirates pentru o petrecere care urma să continue până târziu în noapte.
La câteva minute după fluierul final al meciului de la Bournemouth, mulțimi de suporteri ai lui Arsenal se adunaseră deja, mulți dintre ei aprinzând torțe roșii.
Lotul primei echipe și staff-ul tehnic s-au reunit la baza de pregătire a clubului, în nordul Londrei, iar imaginile publicate au surprins momente de bucurie explozivă imediat după confirmarea matematică a titlului.
Succesul lui Arsenal a fost construit pe intensitatea jocului, disciplina defensivă și atenția la detalii impuse de Arteta, antrenor care a schimbat cultura clubului atât pe teren, cât și în afara lui.
Chiar și atunci când Manchester City a depășit-o în clasament în aprilie, după 200 de zile petrecute pe primul loc, Arsenal nu și-a pierdut încrederea și poate acum să se bucure de triumf după una dintre cele mai spectaculoase lupte la titlu din ultimii ani.











