FIFA pregătește o nouă regulă pentru acordarea cartonașelor galbene la Cupa Mondială
Noile reguli privind suspendările pentru cumul de cartonașe sunt așteptate să fie discutate și aprobate în cadrul reuniunii Consiliului FIFA de la Vancouver.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Aprilie 2026, 14:17 • Actualizat: 28 Aprilie 2026, 14:26
Federația Internațională de Fotbal (FIFA) intenționează să introducă o amnistie suplimentară pentru cartonașele galbene la viitoarea Cupă Mondială, pentru a reduce riscul ca jucătorii să rateze meciuri din fazele eliminatorii.
Potrivit informațiilor, sancțiunile ar urma să fie anulate atât la finalul fazei grupelor, cât și după sferturile de finală.
Noile reguli privind suspendările pentru cumul de cartonașe sunt așteptate să fie discutate și aprobate în cadrul reuniunii Consiliului FIFA de la Vancouver.
În edițiile anterioare ale turneului final, cartonașele galbene erau anulate doar după sferturile de finală. Însă, având în vedere extinderea competiției la 48 de echipe, față de 32 anterior, FIFA dorește să modifice regulamentul pentru a evita un număr mai mare de suspendări.
Creșterea numărului de participante a dus și la introducerea unei noi faze eliminatorii - șaisprezecimile de finală (round of 32). În acest context, fără modificarea regulilor, un jucător care ar fi acumulat două cartonașe galbene în primele cinci meciuri înainte de sferturi ar fi fost suspendat.
Prin introducerea unei a doua perioade de „amnistie” după faza grupelor, un jucător ar urma să fie suspendat doar dacă primește două cartonașe galbene fie în cele trei meciuri din grupe, fie în fazele eliminatorii (șaisprezecimi, optimi și sferturi).
FIFA consideră că această abordare este mai echitabilă, deoarece reduce riscul suspendărilor și permite jucătorilor să fie disponibili pentru meciurile importante din fazele decisive ale competiției.











