Liga Campionilor: Arsenal Londra, în semifinale
Sporting Lisabona părăsește competiția.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 16 Aprilie 2026, 00:01 • Actualizat: 16 Aprilie 2026, 00:24
Arsenal Londra a încheiat la egalitate miercuri seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu Sporting Lisabona, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor.
În tur, londonezii s-au impus cu 1-0.
Lusitanii au căutat, fără succes, să răstoarne victoria la limită a „tunarilor” de la Lisabona.
Arsenal FC s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv, o performanță fără precedent pentru clubul englez.
Actualul lider din Premier League va întâlni în turul următor pe Atlético Madrid, echipa lui Antoine Griezmann, în încercarea de a ajunge în finala celei mai importante competiții intercluburi din Europa, la douăzeci de ani după singura sa prezență în ultimul act, pierdută în fața FC Barcelona în 2006.
Calificare cu emoții
Arsenal a trecut la limită de Sporting și s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor pentru al doilea sezon consecutiv, după un egal 0-0 pe teren propriu, care i-a asigurat victoria cu 1-0 la general.
Nu a fost însă o prestație convingătoare pentru echipa lui Mikel Arteta, care a gestionat avantajul obținut în tur, la Lisabona, prin golul marcat în prelungiri de Kai Havertz.
Oaspeții, bine organizați, au pus probleme în mai multe rânduri și au fost aproape de deschiderea scorului înainte de pauză, când voleul lui Geny Catamo a lovit bara.
Și Arsenal a avut o ocazie importantă în finalul tensionat al partidei, când rezerva Leandro Trossard a trimis în bară. Sporting a rămas însă fără soluții pe final și nu a reușit să împiedice gazdele să bifeze al optulea meci fără gol primit în 12 partide din acest sezon de Liga Campionilor, calificându-se astfel în semifinale, unde vor întâlni Atlético Madrid.
Deși rezultatul este cel care contează, Arsenal a părut din nou lipsită de inspirație și a avut și emoții din cauza unei posibile accidentări înaintea duelului crucial de duminică din Premier League cu Manchester City, după ce Noni Madueke a părăsit terenul acuzând o lovitură la genunchi.
„Suntem încântați, a fost un test foarte dificil în ambele meciuri”, a declarat căpitanul lui Arsenal, Declan Rice. „Să ajungem în semifinale doi ani la rând este o realizare extraordinară, iar acum vrem să facem pasul următor”, a adăugat el.
Arsenal a fost eliminată în semifinale sezonul trecut de Paris Saint-Germain, viitoarea câștigătoare, și va trebui să își îmbunătățească jocul în fața unei echipe Atletico periculoase dacă vrea să ajungă în finală pentru a doua oară în istorie, după cea pierdută în 2006 în fața FC Barcelona.
Deși meciul de miercuri a fost unul important, confruntarea iminentă cu Manchester City, care poate decide lupta la titlu, nu a putut fi ignorată.
Arsenal a părut că evoluează cu frâna trasă, reușind un singur șut pe poartă, și ar fi putut plăti prețul, după ce João Simões a fost foarte aproape de gol la ultima fază a meciului.











