Selecţionerul Republicii Moldova demisionează după umilitorul 1-11 cu Norvegia
În cei aproape 4 ani petrecuţi pe banca tehnică, tehnicianul a condus echipa în campanii dificile, dar şi cu rezultate bune.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 12 Septembrie 2025, 09:06 • Actualizat: 12 Septembrie 2025, 09:14
Serghei Cleşcenco şi-a anunţat demisia din postul de selecționer al echipei de fotbal a Republicii Moldova, joi, la doar două zile după înfrângerea usturătoare cu Norvegia, scor 1-11, în preliminariile Cupei Mondiale 2026.
În cei aproape 4 ani petrecuţi pe banca tehnică, tehnicianul a condus echipa în campanii dificile, dar şi cu rezultate bune.
Echipa a fost la un pas de o calificare istorică la EURO 2024 și a reuşit promovarea în Liga C din Liga Naţiunilor.
„În viaţă există urcuşuri şi coborâşuri, şi cred că a venit timpul pentru o schimbare. Urez mult succes naţionalei în meciurile importante ce urmează în această toamnă! Hai, Moldova!”, a transmis Serghei Cleşcenco pe site-ul oficial al federaţiei.
Situaţia primei reprezentative va fi analizată la începutul săptămânii viitoare, în cadrul unei şedinţe a Comitetului de Antrenori al Federației Moldovenești de Fotbal, iar propunerile vor fi înaintate Comitetului Executiv pentru a stabili noul parcurs al naţionalei.











