Farul Constanţa păstrează titlul de campioană a Superligii Feminine
Echipa de la malul mării s-a desprins la 12 puncte în fruntea clasamentului.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 09 Mai 2026, 17:54 • Actualizat: 09 Mai 2026, 17:58
Farul Constanța a câștigat titlul de campioană a României în SuperLiga Feminină, după victoria categorică obținută sâmbătă, în deplasare, împotriva formației FK Csikszereda, scor 4-0.
Succesul de la Miercurea Ciuc le-a asigurat matematic jucătoarelor de la malul mării al treilea titlu național, cu trei etape înainte de finalul sezonului.
Farul s-a desprins la 12 puncte în fruntea clasamentului față de principala contracandidată, FK Csikszereda, diferență imposibil de recuperat în ultimele runde ale campionatului.
Formația constănțeană a dominat partida decisivă și s-a impus prin golurile marcate de Nikoleta Boycheva, Estelle Gnaly, Claudia Chiper și Ioana Stancu.
Titlul confirmă dominația echipei feminine a Farului în fotbalul românesc din ultimii ani și consolidează poziția clubului printre cele mai importante formații din SuperLiga Feminină.
Pentru clubul constănțean, trofeul din acest sezon reprezintă al treilea titlu de campioană a României adus la Constanța.











