FC Voluntari revine în Superligă după un baraj tensionat cu FC Hermannstadt
În urma retrogradării, Dorinel Munteanu părăsește echipa sibiană.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 02 Iunie 2026, 00:10 • Actualizat: 02 Iunie 2026, 05:48
FC Voluntari a obținut promovarea în Superligă după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-0, luni seară, în manșa retur a barajului.
Echipa ilfoveană a întors astfel rezultatul din tur, pierdut cu 2-3, și și-a asigurat revenirea în primul eșalon al fotbalului românesc.
Pe stadionul din Voluntari, gazdele au controlat jocul de la un capăt la altul, în timp ce FC Hermannstadt a avut dificultăți în a-și crea ocazii și a oferit una dintre cele mai slabe prestații ale sezonului.
Momentul care a deblocat partida a venit în minutul 50, când arbitrul Szabolcs Kovacs a acordat o lovitură de pedeapsă după un duel între Caro și Roman. Decizia a fost contestată de oaspeți, însă Babic a transformat penalty-ul și a deschis scorul.
Același Babic a majorat avantajul în minutul 75, tot de la punctul cu var, după o nouă fază controversată sancționată cu penalty. Atacantul ilfovenilor a înscris fără emoții și a apropiat decisiv echipa de promovare.
Pe finalul partidei, FC Hermannstadt a încercat să revină în joc, însă a fost surprinsă pe contraatac, iar Tolea a marcat golul de 3-0, care a consfințit succesul categoric al formației pregătite de FC Voluntari.
Prin această victorie, ilfovenii revin în Superligă și completează lista echipelor promovate în acest sezon, alături de Corvinul Hunedoara și Sepsi OSK.
De partea cealaltă, echipa sibiană retrogradează în liga secundă, iar antrenorul Dorinel Munteanu și-a anunțat plecarea după acest eșec. Pentru fostul internațional român, aceasta este a patra retrogradare din cariera de antrenor.











