Sepsi OSK revine în Superligă
Echipa din Sfântu Gheorghe încheie pe locul secund sezonul de Liga 2.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 16 Mai 2026, 14:29 • Actualizat: 16 Mai 2026, 22:40
Sepsi OSK a promovat în Superliga de fotbal, după ce a încheiat la egalitate sâmbătă, scor 1-1, meciul cu Chindia Târgovişte din ultima etapă a play-off-ului Ligii 2.
Echipa din orașul covăsnean Sfântu Gheorghe se alătură Corvinului Hunedoara şi revine în primul eșalon fotbalistic autohton.
FC Voluntari a învins Steaua, scor 4-2, şi a terminat sezonul pe locul 3, urmând să joace baraj de promovare în Superliga.
Sepsi şi FC Voluntari au terminat play-off-ul la egalitate de puncte (64). Covăsnenii au fost avantajaţi deoarece au terminat sezonul regulat pe o poziţie superioară, 2, faţă de 5.
Corvinul Hunedoara, liderul ligii secunde şi campioana acestui eşalon, a remizat cu FC Bihor, scor 1-1, în ultima etapă.
FC Voluntari va participa la barajul cu adversara care urmează să fie stabilită după partidele de luni din Superligă.











