Unirea Slobozia și Metaloglobus retrogradează din Superligă
Tensiunea s-a menţinut până în ultima rundă.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 18 Mai 2026, 22:46 • Actualizat: 18 Mai 2026, 23:29
Suspansul din SuperLiga s-a menținut până în ultima etapă a play-out-ului.
Surpriza finalului de sezon a fost UTA Arad, care a încheiat play-out-ul pe primul loc, în timp ce Unirea Slobozia şi Metaloglobus București au retrogradat direct în Liga a 2-a.
În lupta pentru evitarea retrogradării, tensiunea s-a menţinut până în ultima rundă.
La Ovidiu, Farul Constanța a pierdut cu 0-1 în faţa celor de la Metaloglobus, golul victoriei fiind marcat de Zakir în minutul 60. Chiar dacă a obţinut victoria, echipa bucureşteană nu a mai putut evita retrogradarea, în timp ce Farul va disputa barajul de menţinere în Superligă.
La Sibiu, FC Hermannstadt a învins cu 2-0 pe FCSB, într-un meci în care bucureştenii au folosit o formulă experimentală. Golurile gazdelor au fost marcate de Chorbadzhiyski şi Sergiu Buş. Chiar şi aşa, FCSB şi-a păstrat locul în semifinala barajului pentru cupele europene, în timp ce Hermannstadt va merge la barajul pentru menţinerea în prima ligă.
Marea surpriză a venit însă la Slobozia, unde UTA Arad s-a impus cu 1-0 în faţa Unirii Slobozia, prin golul lui Odada din minutul 71. Victoria le-a adus arădenilor primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 39 de puncte.
Într-un alt meci al etapei, Oțelul Galați a obţinut cea mai categorică victorie a rundei, 5-1 pe terenul celor de la Petrolul Ploiești. Pentru gălăţeni au marcat Bordun, Pedro Nuno, Luan, Neicu şi Patrick.
Clasamentul final al play-out-ului a fost dominat de UTA Arad, urmată de FCSB şi Oţelul Galaţi. FC Botoșani a terminat pe locul patru şi va disputa semifinala barajului pentru calificarea în cupele europene împotriva celor de la FCSB.
În partea inferioară a clasamentului, Farul Constanţa şi Hermannstadt vor juca barajele de menţinere în Superligă, în timp ce Unirea Slobozia şi Metaloglobus părăsesc primul eşalon.











