Baschetbalistul Brandon Clarke a murit la vârsta de 29 de ani
Articol de Andrei Enache, Publicat: 12 Mai 2026, 23:46 • Actualizat: 12 Mai 2026, 23:53
Baschetbalistul Brandon Clarke, jucător al echipei Memphis Grizzlies, a murit la vârsta de 29 de ani.
Decesul a fost confirmat de formația din NBA.
Sportivul născut în Canada fusese ales în primul tur al draftului NBA din 2019 și evoluase în doar două meciuri în acest sezon, din cauza accidentărilor.
Oficialii echipei Memphis Grizzlies au transmis că sunt „profund îndurerați” de pierdere.
Cauza morții subite nu a fost făcută publică până în acest moment, relatează BBC Sport.
„Brandon a fost un coleg extraordinar și o persoană și mai bună, iar impactul său asupra noastră și asupra comunității din Memphis nu va fi uitat”, a transmis clubul într-un comunicat.
Brandon Clarke a disputat 309 meciuri în NBA, dintre care 50 ca titular, și a avut o medie de 10,2 puncte pe meci.
Luna trecută, el fusese arestat în statul Arkansas, fiind acuzat inclusiv de viteză excesivă și posesie de substanțe controlate.
Brandon Clarke s-a născut la Vancouver și avea dublă cetățenie, canadiană și americană, după ce s-a mutat împreună cu familia în Phoenix la vârsta de trei ani.
După ce a jucat baschet universitar la San Jose State și Gonzaga, a fost selectat în draft de Oklahoma City Thunder, înainte de a fi transferat rapid la Memphis Grizzlies.
Cele două meciuri disputate în acest sezon au avut loc în luna decembrie, însă în ianuarie a călătorit în Marea Britanie pentru victoria echipei sale împotriva formației Orlando Magic, la Londra.
„Era atât de iubit de toți cei de aici și de toți oamenii pe care i-a întâlnit în viață”, a transmis agenția sa.
„Avea un suflet blând și era primul care sări în ajutorul prietenilor și familiei”, a adăugat Priority Sports.
Comisarul NBA Adam Silver a declarat într-un comunicat că Brandon Clarke era „un coleg iubit și un lider care juca baschet cu enormă pasiune și determinare”.











