Djokovic, eliminat în turul secund la Roma
Fostul lider mondial a pierdut în fața croatului Dino Prizmic, scor 2-6, 6-2, 6-4.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 11 Mai 2026, 09:01 • Actualizat: 11 Mai 2026, 09:43
Jucătorul sârb Novak Djokovic a fost eliminat în turul al doilea al turneului de la Roma.
Fostul lider mondial a pierdut în fața croatului Dino Prizmic (79 ATP), scor 2-6, 6-2, 6-4.
Pentru Novak Djokovic (4 ATP), revenit în circuitul tenisului mondial masculin după două luni de pauză, aceasta este prima înfrângere la debutul participării sale la turneul din capitala Italiei, după 19 prezențe consecutive.
Cu mai puțin de trei săptămâni înainte de Roland-Garros, sârbul recunoaște că nu se află încă la nivelul dorit pentru a concura la cel mai înalt nivel, notează Radio România Oltenia - Craiova.
Prizmic își elimină idolul
Venit din calificări, croatul Dino Prizmic a produs una dintre marile surprize ale turneului de la Roma, după ce l-a învins pe idolul său din copilărie.
Sârbul a părut afectat de oboseală și a comis numeroase erori cu reverul, în primul său meci disputat pe zgură în acest an.
Reuters notează că este pentru prima dată în cele 19 participări ale lui Djokovic la turneul de la Roma când pierde meciul de debut.
De 6 ori campion la Roma și aflat la primul meci oficial din martie până acum, Djokovic a câștigat primul set, însă ulterior a fost dominat de jocul tot mai agresiv al croatului de 20 de ani, care a preluat controlul meciului prin lovituri puternice de forehand.
„Mult respect pentru Novak, este idolul meu, așa că pentru mine a fost cu siguranță un meci extraordinar”, a declarat Prizmic, ocupantul locului 79 mondial.
Croatul, care în primul tur trecuse de Marton Fucsovics, a început excelent setul secund și s-a desprins rapid la 4-0, înainte de a egala situația la seturi.
Sârbul i-a oferit adversarului break-ul decisiv în setul al treilea, după două erori consecutive de rever. Dino Prizmic și-a păstrat calmul după ce a preluat conducerea cu 3-2 și a închis meciul cu un as.
„Am jucat incredibil. Vreau doar să rămân concentrat și să fiu pregătit pentru următorul meci”, a spus Prizmic, care luna trecută l-a învins și pe numărul șase mondial, Ben Shelton, la turneul de la Madrid.
Novak Djokovic își va continua tentativa de a cuceri al 25-lea titlu de Grand Slam la Openul Franței, competiție care începe pe 24 mai, la două zile după ce sârbul va împlini 39 de ani.











