Roland-Garros 2026: Djokovic, eliminat de Fonseca | VIDEO
Duelul a durat 4 ore şi 53 de minute.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 29 Mai 2026, 23:05 • Actualizat: 29 Mai 2026, 23:11
Cea mai recentă încercare a lui Novak Djokovic de a cuceri un record de 25 de titluri de Grand Slam s-a încheiat dramatic vineri, după ce a fost învins în turul al treilea al turneului French Open de adolescentul brazilian Joao Fonseca, scor 4-6, 4-6, 6-3, 7-5, 7-5.
Înfrângerea înseamnă că sârbul în vârstă de 39 de ani va trebui să mai aștepte pentru a depăși recordul de 24 de titluri majore deținut de Margaret Court.
Eliminarea sa deschide și mai mult competiția de la Paris, după surprinzătoarea ieșire din turneu a liderului mondial Jannik Sinner.
Victoria obținută de Fonseca, după un meci epic care a durat cu doar șapte minute mai puțin de cinci ore, îl transformă pe brazilian în primul adolescent care îl învinge pe Djokovic într-un meci de Grand Slam și îl confirmă drept unul dintre candidații serioși la cucerirea primului său titlu major.
„De fapt, nu credeam că pot câștiga acest meci. Pur și simplu am jucat și m-am bucurat că sunt pe teren. Ce idol avem și ce plăcere a fost să joc împotriva lui, așa că îi mulțumesc. Sunt foarte fericit”, a declarat Fonseca.
Brazilianul a spus că a încercat să lovească mingea cât mai puternic posibil împotriva unui adversar care greșește foarte rar.
„Djokovic nu ratează aproape nimic și încă avem impresia că are 20 de ani. La finalul meciului era mai în formă decât mine, ceea ce este incredibil. Pe măsură ce se întuneca, mă simțeam tot mai lent. La început am avut probleme cu căldura și nu mă simțeam prea bine.”
Fonseca i-a dedicat victoria mamei sale, care își sărbătorea ziua de naștere și îl urmărea din tribune.
La final, Djokovic a fost aplaudat în picioare de cei aproximativ 15.000 de spectatori prezenți pe arena principală.
În conferința de presă de după meci, sârbul și-a felicitat adversarul.
„A fost un meci incredibil din care am avut privilegiul să fac parte. Evident, este greu să pierzi după ce ai condus cu 2-0 la seturi, dar toate meritele îi revin lui Joao. A meritat victoria”, a spus Djokovic.
„Fără îndoială, a fost jucătorul mai bun în momentele importante din seturile patru și cinci. A găsit lovituri extraordinare, linii incredibile. Din partea lui a fost ceva remarcabil.”
Djokovic a adăugat că nu consideră că a jucat slab.
„Nu este deloc plăcut să întâlnești un jucător care evoluează la un asemenea nivel, dar nu cred că am făcut prea multe greșeli. Pur și simplu el a fost mai bun.”
În timp ce Djokovic s-a arătat rezervat în privința unei eventuale reveniri la Paris anul viitor, Roland Garros este sigur că va avea un nou campion de Grand Slam. Deținătorul trofeului, Carlos Alcaraz, a absentat din cauza unei accidentări la încheietura mâinii, iar Sinner a fost eliminat prematur.
Referindu-se la perspectivele lui Fonseca, Djokovic a spus: „Cu siguranță are potențialul să ajungă acolo.”
La o săptămână după ce a împlinit 39 de ani, Djokovic a început excelent partida, câștigând cinci dintre primele șase game-uri și dominând primul set pe arena Philippe-Chatrier. Sârbul a impresionat printr-un lob spectaculos, lovituri puternice de forehand și câteva scurte executate perfect.
Fonseca, care era încă bebeluș atunci când Djokovic câștiga primul său titlu de Grand Slam la Australian Open, a rezistat bine în setul al doilea, însă și-a pierdut serviciul în game-ul al cincilea, iar Djokovic a preluat controlul.
Brazilianul și-a ridicat însă nivelul jocului în setul al treilea și a continuat să preseze în setul al patrulea, pe care l-a câștigat pentru a egala situația la seturi. În decisiv, Fonseca a revenit de la 1-3 și a demonstrat un calm impresionant în momentele cheie.
La 5-5, a realizat break-ul decisiv, iar apoi a închis meciul cu trei ași consecutivi.
„Pur și simplu am crezut că pot servi acei ași. A fost nebunesc. Nu mai făcusem niciodată asta. Sunt foarte fericit că am putut termina meciul în acest fel”, a spus Fonseca.











