România cucerește alte două medalii de argint la Mondialul de Canotaj
Echipajele feminin și masculin de patru rame au ocupat locul secund în finale.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 26 Septembrie 2025, 11:38 • Actualizat: 26 Septembrie 2025, 11:43
Format din Ancuţa Bodnar, Geanina Juncănariu, Adriana Adam şi Amalia Bereş, feminin echipajul de patru rame a câştigat medalia de argint, vineri, la Campionatul Mondial de Canotaj de la Shanghai.
Aurul i-a revenit unui echipaj din SUA.
Tot vineri, echipajul masculin de patru rame, format din Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă şi Ciprian Tudosă, a câştigat vineri medalia de argint la Campionatul Mondial de Canotaj de la Shanghai.
Aurul i-a revenit unui echipaj din Marea Britanie.
La Shanghai, România și-a mai adjudecat aurul prin echipajul feminin de dublu rame (W2-), format din Magdalena Rusu şi Simona Radiş, și argintul prin echipajul masculin de dublu rame (M2-) format din Florin Arteni şi Florin Lehaci.











