40 de ani de când Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Campionilor Europeni
Pe 7 mai 1986, la Stadionul Ramón Sánchez Pizjuán, formația roș-albastră cucerea Cupa Campionilor Europeni după o finală memorabilă cu FC Barcelona.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 07 Mai 2026, 07:09 • Actualizat: 07 Mai 2026, 10:01
La 40 de ani de la cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc, Steaua București rămâne simbolul unei generații care a scris una dintre cele mai spectaculoase pagini din sportul european.
Pe 7 mai 1986, la Stadionul Ramón Sánchez Pizjuán, formația roș-albastră cucerea Cupa Campionilor Europeni după o finală memorabilă cu FC Barcelona.
După 120 de minute fără gol, Steaua s-a impus cu 2-0 la loviturile de departajare, iar eroul absolut a fost portarul Helmut Duckadam, intrat în istorie după ce a apărat 4 penalty-uri consecutive - o performanță unică, înscrisă și în Cartea Recordurilor.
Pentru milioane de suporteri, 7 mai 1986 rămâne ziua în care Steaua a devenit „regina Europei”, prima echipă din estul continentului care a câștigat cel mai important trofeu intercluburi.
Echipa care a produs miracolul de la Sevilla a rămas una legendară. Alături de Helmut Duckadam, au mai evoluat Ștefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu - Lucian Bălan, Gavril Balint, Ladislau Bölöni, Mihail Majearu - Marius Lăcătuș, Victor Pițurcă.
Pe banca tehnică s-au aflat Emeric Ienei și Anghel Iordănescu.
La 4 decenii distanță, "Generația Sevilla" continuă să fie reperul absolut pentru orice echipă care visează la gloria europeană.
Pentru a marca momentul istoric, clubul Steaua va organiza, joi seară, un eveniment special pe stadionul din Ghencea. Începând cu ora 19:00, suporterii vor avea ocazia să se întâlnească cu eroii finalei din 1986, iar programul aniversar include și un amplu spectacol de lumini.
Aniversarea a fost marcată și la nivel oficial. Președintele Nicușor Dan a decorat mai mulți membri ai echipei și ai staffului tehnic pentru contribuția lor la una dintre cele mai importante realizări din istoria sportului românesc.
Astfel, Anghel Iordănescu a primit Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Comandor, iar mai mulți foști jucători și membri ai staffului au fost distinși cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler.
Palatul Parlamentului, iluminat în culorile roşu şi albastru
Pentru a marca momentul aniversar, faţada principală a Palatului Parlamentului va fi iluminată, joi seară, în culorile roşu şi albastru.
Demersul urmărește omagierea unei performanţe sportive de excepţie, devenită simbol al excelenţei şi mândriei naţionale, precum şi recunoaşterea contribuţiei sportului românesc la promovarea imaginii României pe plan internaţional, se precizează într-un comunicat.
Faţada principală a va fi iluminată în culorile roşu şi albastru între orele 20:00 și 23:00.











