Handbal: Dinamo Bucureşti şi Gloria Bistriţa, campioanele Ligii Naționale
La finalul lunii mai, atenția se va concentra asupra turneelor de promovare și menținere în Liga Națională, atât la masculin, cât și la feminin.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 24 Mai 2026, 19:49 • Actualizat: 24 Mai 2026, 19:54
Sezonul Ligii Naționale de handbal și-a desemnat, în acest weekend, campioanele.
Dacă Dinamo și-a confirmat dominația la masculin, Gloria Bistrița a cucerit în premieră titlul național la feminin.
Ultima etapă din competiția masculină s-a disputat duminică și a adus mai multe partide spectaculoase. CSM București a învins Minaur Baia Mare cu 33-29, Potaissa Turda a trecut dramatic de CSM Vaslui, scor 31-30, iar HC Buzău a obținut cea mai categorică victorie a rundei, 47-24 cu Universitatea Cluj.
Campioana Dinamo București, care își asigurase deja titlul înaintea ultimei etape, a încheiat sezonul pe primul loc cu 34 de puncte. Podiumul a fost completat de HC Buzău, cu 28 de puncte, și CSM București, cu 27.
La feminin, Gloria Bistrița a încheiat stagiunea pe primul loc, cu 42 de puncte, reușind pentru prima dată în istorie să devină campioana României. Pe următoarele poziții s-au clasat CSM București și Corona Brașov.
Atât Dinamo București, cât și Gloria Bistrița au reușit în acest sezon eventul, după ce au cucerit și Cupa României.
Pentru CSM București urmează însă cel mai important moment al sezonului european. Echipa feminină va participa la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, programat în perioada 6-7 iunie, la Budapesta, revenind în faza finală a competiției după o pauză de opt ani.
La finalul lunii mai, atenția se va concentra asupra turneelor de promovare și menținere în Liga Națională, atât la masculin, cât și la feminin, competiții care vor avea loc la Brașov, între 29 și 31 mai.











