Hochei: Corona Brașov cucerește Supercupa României
La Remetea, „lupii” s-au impus cu 4-2 în duelul cu ACSH Gheorgheni.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 03 Septembrie 2025, 20:29 • Actualizat: 04 Septembrie 2025, 00:01
Corona Brașov a cucerit în această seară, în premieră, Supercupa României la hochei pe gheață.
La Remetea, „lupii” s-au impus cu 4-2 în duelul cu ACSH Gheorgheni, relatează Radio Români Braşov FM.
Reszegh, Rokaly Boldizsar, Levin și Welsh au marcat pentru Corona, golurile gazdelor fiind reușite de Ambrus și Vincze. Adorjan a făcut un meci excelent în poarta brașovenilor și a fost desemnat MVP-ul Supercupei României.
„E minunat să câştigi. Ne dorim să câştigăm fiecare meci şi în seara aceasta am reuşit. A fost un meci echilibrat. Noi am reuşit să trimitem pucul în plasă când am avut şansa, iar Adorjan a avut o evoluţie foarte bună în poartă. Va fi o «bătălie» interesantă cu Gheorgheni. Evident, este o rivalitate. Va fi un sezon lung. Ambele echipe vor învăţa din acest meci, ambele vor progresa şi sunt sigur că vor mai fi meciuri la fel de intense”, a declarat antrenorul braşovenilor Matthew Myers la finalul meciului.











