Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Legendarul portar Helmut Duckadam a murit la vârsta de 65 de ani | VIDEO

Alături de Steaua București, Helmut Duckadam a câștigat Cupa Campionilor Europeni în 1986.

Legendarul portar Helmut Duckadam a murit la vârsta de 65 de ani | VIDEO
Foto: Facebook | Helmut Duckadam

Articol de Andrei Enache, Publicat: 02 Decembrie 2024, 13:50  • Actualizat: 02 Decembrie 2024, 14:34

Supranumit "Eroul de la Sevilla", legendarul portar Helmut Duckadam a murit la vârsta de 65 de ani.

În ultimele zile, campionul se afla internat la Spitalul Militar din București.

De-a lungul timpului, Helmut Duckadam s-a confruntat cu probleme cardiace.

”Acum am auzit că a murit unul dintre bunii mei prieteni. Un fost foarte bun coleg, fost foarte bun fotbalist. Este singurul român din Guiness Book. La doar 65 de ani s-a stins Helmuth Duckadam, cel care a reuşit să facă o ţară fericită. Am vorbit acum o săptână, când erai vesel. Te-ai dus prea repede, prea repede, prietene. Dumnezeu să te odihnească! Ai fost un familist convins, un om generos, ai ajutat pe toată lumea atât cât ai putut. Drum lin, prietene”, a transmis fostul fotbalist Marcel Puşcaş, luni, într-un video pe Facebook.

Născut pe 1 aprilie 1959 la Semlac, judeţul Arad, Helmuth Duckadam a câştigat Cupa Campionilor Europeni în 1986 cu Steaua şi a fost de două ori campion al României, în 1985 şi 1986.

Helmuth Duckadam, portar de legendă

Helmuth Duckadam a început să joace fotbal în 1975, la Gloria din Arad. Până în 1983, când s-a transferat la Steaua Bucureşti, a mai evoluat la UTA (1977 şi 1978-1983) şi Constructorul Arad (1977-1978).

"Am început fotbalul prin anii '70, la echipa din Semlac, apoi am evoluat la Şcoala Sportivă Gloria din Arad. Mi-a plăcut să fiu portar, îmi plăcea să plonjez, să mă arunc pe minge. De acolo am mers la UTA, în 1977, la tineret, după care am fost chemat la o echipă din divizia C, Constructorul Arad, unde antrenor era Nicolae Dumitrescu - simbolul Aradului, am putea spune -, unde am activat un an, după care am fost chemat de Ion V. Ionescu la UTA, la echipa mare. Aici am jucat o etapă destul de lungă, era în divizia B când am fost eu. La echipa naţională am fost chemat pentru prima dată fiind la UTA, m-a chemat Mircea Lucescu. Acolo i-am întâlnit pe Costică Ştefănescu de la Universitatea Craiova, pe Ştefan Sameş de la Steaua, fiecare dintre ei încercând să mă convingă să vin în echipa lui. Adrian Păunescu avea atunci un articol în care spunea că Universitatea Craiova este echipă mare, dar n-are portar. Ştefănescu a cerut să mă transfer la Craiova. Şi Mircea Lucescu m-a îndrumat spre Craiova, acolo primeam şi nişte bani, dar mi-a fost puţin... nu ştiu dacă neapărat teamă, dar ştiind cât de greu te asimilează oltenii dacă nu eşti de-al lor, am avut o reţinere. În acelaşi timp a venit oferta de la Steaua, odată cu problema armatei, trebuia să-mi fac stagiul militar. Şi atunci am hotărât să merg la Steaua, în 1983", spunea acesta într-un interviu acordat Agerpres în 2018.

Odată cu venirea în Bucureşti, a început şi ascensiunea lui ca jucător. Primul meci mare îl face la Bucureşti, în întâlnirea retur cu A.S. Roma din Cupa Cupelor, din toamna lui 1984, când la 0-0, în minutul 87, a apărat un penalty.

Meciul de fotbal dintre echipele Steaua Bucureşti şi Anderlecht Bruxelles (scor 3-0), contând pentru manşa a doua a semifinalelor Cupei Campionilor Europeni, ediţia 1985-1986; în imagine: Helmuth Duckadam (dr.), 16.04.1986.

Vârful carierei sportive îl atinge în ediţia 1985-1986 a Cupei Campionilor Europeni, când pe întreaga durată a competiţiei, dar mai ales în memorabila finală de la Sevilla, Steaua-CF Barcelona (0-0, 2-0, după penalty-uri), apără de-a dreptul senzaţional, determinându-i pe ziariştii spanioli, şi nu numai, să-i aprecieze evoluţia la superlativ. Cele patru lovituri consecutive de la 11 m apărate în faţa jucătorilor spanioli - Alesanco, Pedraza, 'Pichi' Alonso şi Marcos - l-au făcut să intre în "Cartea Recordurilor".

"Înainte de acea finală, cu toţii ne gândeam că mergem acolo, jucăm cu Barcelona, pe pământ spaniol, că şansele noastre erau destul de reduse. Barcelona era, ca şi acum, o echipă foarte mare. Am vrut să arătăm, în primul rând, ca şi în România se juca un fotbal de calitate. Faptul că am reuşit să câştigăm acel trofeu a fost împlinirea unui vis. (...) Sigur, ca orice copil, ai un vis. În momentul când m-am apucat serios de fotbal, visul meu a fost să ajung într-o finală şi să decid eu soarta partidei, la loviturile de la 11 metri. Dar, niciodată nu am visat să ajung la un nivel aşa de mare. În acele momente mi-am făcut o strategie. Foarte importantă a fost prima lovitură pe care a tras-o Alesanco. Am reuşit, prin poziţia lui, să ghicesc colţul, cum se spune şi am apărat prima lovitură. Cea de-a doua lovitură, ca şi celelalte, a fost un joc al minţii, pentru că m-am pus în situaţia celui care executa lovitura. Cum aş executa eu? Dacă facem o retrospectiva a fost aşa: portarul de la Barcelona, Urruti, a apărat una în stânga şi una în dreapta şi logic era ca următorul jucător, Pedraza, să gândească, pe undeva, la fel. Portarul, adică eu, a apărat una pe dreapta, logic ar încerca în stânga, deci trag tot în dreapta. A gândit ca şi mine sau eu ca şi el: m-am dus tot în dreapta. Cea mai simplă lovitură a fost cea de-a treia, a lui Pichi Alonso, care era logică, după ce un portar apără doua lovituri pe o parte, în dreapta, va pleca în stânga, deci trag în dreapta. Am plecat destul de repede pe dreapta, se vede pe imagini, pentru că eram convins că va trage tot în dreapta. La a patra lovitură mă gândeam ce să fac: am apărat trei lovituri pe dreapta, ce voi face la a patra? Mă gândeam la jucătorul care bate lovitura că este convins că eu mi-am ales un colţ, dreapta şi se gândeşte să tragă în stânga. Aşa a gândit Marcos şi aşa am gândit şi eu. Am apărat, astfel, şi cea de-a patra lovitură. Ce era interesant în acele momente era faptul că, în momentul când executau loviturile jucătorii Stelei, eu eram la marginea careului de 16 metri, pe spate şi priveam cerul. Se făcea o mare gălăgie şi după această gălăgie a spectatorilor îmi dădeam seama dacă a marcat sau nu. Iar în momentul când trăgeau spaniolii se făcea linişte ca să nu-i deranjeze pe jucători, ceea ce m-a ajutat şi pe mine, ca să mă pot concentra mai bine", descria Duckadam, într-un alt interviu, momentele de încărcătură psihică de la executarea loviturilor de departajare din finala Cupei Campionilor Europeni.

Sosirea echipei de fotbal Steaua Bucureşti după câştigarea Cupei Campionilor Europeni, în finala cu FC Barcelona, după loviturile de departajare, cu 2-0; în imagine: Helmuth Duckadam (dr.), portarul echipei Steaua, 08.05.1986.

Cele trei plonjoane în partea dreaptă şi unul în stânga vor rămâne în arhiva sentimentală a istoriei fotbalului românesc, iar strigătul din noaptea de 7 spre 8 mai 1986 al crainicului TVR Cristian Ţopescu - "Apără Duckadam!", la al patrulea penalty apărat, ceea ce însemna câştigarea Cupei Campionilor Europeni, a căpătat ceva din rezonanţa celebrului "Am învins!" de la Marathon.

Imediat după meciul care a fost televizat de postul naţional, pentru prima dată în regimul comunist, oamenii au ieşit nechemaţi în stradă să se bucure pentru izbânda fotbaliştilor de la Steaua. Circa 30.000 de oameni au plecat spre Aeroportul Otopeni şi au ocupat esplanada să-şi întâmpine campionii. În aproape toate colţurile ţării, noaptea de 7 spre 8 mai 1986 a fost practic una albă.

După cinci zile de la finala de la Sevilla, într-un cadru solemn, clubului de fotbal Steaua i s-a acordat Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa I. Titularii, printre care evident şi Duckadam, antrenorii Ienei şi Iordănescu, plus preşedintele Alecsandrescu au primit Meritul Sportiv clasa I. Rezervele şi ceilalţi din staff au primit Meritul Sportiv clasa a II-a.

Helmuth Duckadam a evoluat în 133 de meciuri pe prima scenă, are două prezenţe la naţională şi 11 în cupele europene. A câştigat un titlu de campion şi o cupă a României (1985) şi Cupa Campionilor Europeni (1986). De asemenea, a fost desemnat cel mai bun fotbalist român al anului în 1986, fiind menţionat şi în revista "France Football".

"Federația Română de Fotbal regretă trecerea în neființă, la doar 65 de ani, a celui care va rămâne pentru totdeauna în istoria fotbalului mondial, Helmut Duckadam.

Născut pe 1 aprilie 1959, la Semlac, județul Arad, Helmut Duckadam a început să joace fotbal în 1975, la Gloria din Arad. Până în 1983, când s-a transferat la Steaua Bucureşti, a mai evoluat la UTA (1977 şi 1978-1983) şi Constructorul Arad (1977-1978).

A devenit „Eroul de la Sevilla” în finala ediției 1985-1986 a Cupei Campionilor Europeni, când a reușit să apere patru lovituri de pedeapsă consecutive în succesul Stelei în fața Barcelonei. Performanța de atunci l-a făcut să intre în Cartea Recordurilor.

Duckadam a apărat de două ori și poarta naționalei României.

Federația Română de Fotbal transmite condoleanțe familiei și celor apropiați. Dumnezeu să îl odihnească!”, notează FRF.

Gala Nadia a celebrat 50 de ani de la primul „10 perfect” din istoria gimnasticii
Sport | intern 30 Mai 2026, 07:27

Gala Nadia a celebrat 50 de ani de la primul „10 perfect” din istoria gimnasticii

La ceremonie au participat peste 500 de invitați, printre care reprezentanți ai mișcării olimpice internaționale, oficiali ai...

Gala Nadia a celebrat 50 de ani de la primul „10 perfect” din istoria gimnasticii
Legendara Nadia Comăneci, decorată de preşedintele Nicuşor Dan
Sport | intern 29 Mai 2026, 12:46

Legendara Nadia Comăneci, decorată de preşedintele Nicuşor Dan

De la ora 19:00, campioana va fi prezentă la Gala oficială "Nadia Comăneci - 50 de ani de la prima notă de 10", organizată de...

Legendara Nadia Comăneci, decorată de preşedintele Nicuşor Dan
Bucureștiul, în cursa pentru finala Europa League din 2028
Sport | intern 28 Mai 2026, 15:54

Bucureștiul, în cursa pentru finala Europa League din 2028

Arena Națională va avea nevoie de reparații și de înlocuirea cubului video uriaș, care nu mai funcționează corespunzător.

Bucureștiul, în cursa pentru finala Europa League din 2028
Supercupa României deschide noul sezon fotbalistic, pe 12 iulie
Sport | intern 26 Mai 2026, 16:38

Supercupa României deschide noul sezon fotbalistic, pe 12 iulie

Partida dintre Universitatea Craiova şi Universitatea Cluj pe arena „Ion Oblemenco”.

Supercupa României deschide noul sezon fotbalistic, pe 12 iulie
Turul României va porni, în premieră, din Chișinău | VIDEO
Sport | intern 25 Mai 2026, 19:47

Turul României va porni, în premieră, din Chișinău | VIDEO

Ediția din 2026 va reuni aproximativ 25 de echipe profesioniste din România și din alte țări și va include, pe lângă...

Turul României va porni, în premieră, din Chișinău | VIDEO
FCSB, în finala barajului pentru Conference League
Sport | intern 25 Mai 2026, 00:04

FCSB, în finala barajului pentru Conference League

Duelul cu FC Botoșani a oferit 7 goluri și un final tensionat.

FCSB, în finala barajului pentru Conference League
Handbal: Dinamo Bucureşti şi Gloria Bistriţa, campioanele Ligii Naționale
Sport | intern 24 Mai 2026, 19:49

Handbal: Dinamo Bucureşti şi Gloria Bistriţa, campioanele Ligii Naționale

La finalul lunii mai, atenția se va concentra asupra turneelor de promovare și menținere în Liga Națională, atât la masculin,...

Handbal: Dinamo Bucureşti şi Gloria Bistriţa, campioanele Ligii Naționale
Vincent Keymer a câştigat Super Chess Classic Romania
Sport | intern 24 Mai 2026, 09:25

Vincent Keymer a câştigat Super Chess Classic Romania

Marele Maestru german s-a impus după victoria obţinută în ultima rundă împotriva olandezului Jorden van Foreest.

Vincent Keymer a câştigat Super Chess Classic Romania

Radio România

Margareta Pâslaru a lansat volumul memorialistic „Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea”

Margareta Pâslaru a lansat volumul memorialistic „Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea”

Artista a anunțat că lucrează deja la cel de-al treilea volum al cărţii.

Margareta Pâslaru a lansat volumul memorialistic „Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea”
Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor

Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor

Evoluţia focarului a fost favorabilă iar toate cazurile au fost vindecate.

Focarul de Salmonella de la o școală din Oradea nu a avut cauză alimentară, conform DSP Bihor
SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod

SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod

A fost alertat și elicopterul SMURD la fața locului.

SIBIU: Un bărbat a murit după ce a fost atacat de un urs, la Prod