Tenis de masă: Echipa feminină a României, în sferturi la Mondiale
În sferturile de finală, "tricolorele" vor întâlni franțuzoaicele, vineri, de la ora 19.00.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 07 Mai 2026, 00:14 • Actualizat: 09 Mai 2026, 07:55
Naționala feminină a României s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatelor Mondiale de tenis de masă de la Londra, miercuri, după ce a învins selecționata Egiptul cu scorul de 3-2.
Vicecampioana europeană a câştigat prin punctul adus de Andreea Dragoman în faţa unei echipe valoroase, pe care România a învins-o şi la ediţia din 2024, cu 3-0.
Bernadette Szocs (numărul 26 mondial) a adus primul punct al României, după 3-0 (11-9, 11-6, 11-8) cu Dina Meshref (numărul 50 mondial).
În al doilea meci, Andreea Dragoman (57 mondial) a pierdut la limită în faţa jucătoarei egiptene Hana Goda (20 mondial), cu 2-3 (11-8, 5-11, 4-11, 11-6, 2-11).
Elizabeta Samara (44 mondial) a readus România în avantaj, după duelul cu Farida Badawy (181 mondial), de care a dispus cu 3-0 (14-12, 11-6, 11-7).
Bernadette Szocs a pierdut meciul cu Hana Goda, scor 1-3 (6-11, 11-6, 9-11, 7-11), iar confruntarea dintre Andreea Dragoman şi Dina Meshref a devenit decisivă.
Egipteanca a condus cu 1-0 şi 2-1 la seturi, dar Andreea Dragoman a revenit, a egalat şi s-a impus in extremis, câştigând cu 3-2 (17-19, 11-6, 6-11, 11-9, 11-8).
În sferturile de finală, România va întâlni Franţa, vineri, de la ora 19.00.
Echipa masculină a României, vicecampioană europeană en titre, a fost eliminată în optimi .











