Preliminariile Ligii Campionilor: FCSB pierde pe terenul Inter D'Escaldes, dar se califică în turul 2
Roș-albaștrii au profitat de scorul victoriei din tur.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 15 Iulie 2025, 23:36 • Actualizat: 16 Iulie 2025, 00:01
FCSB a suferit o înfrângere pe terenul Inter D'Escaldes, marți seară, în returul primei runde a preliminariilor Ligii Campionilor.
Campioana Andorrei s-a impus cu 2-1 în fața propriilor suporteri.
FCSB a deschis scorul prin Radunovic ('51), dar Inter d'Escaldes a întors rezultatul prin Andreu ('68) și Llovet ('89).
Grație victoriei cu 3-1 din tur, FCSB a obținut calificarea în turul 2.
Roș-albaștrii se vor duela cu macedonenii de la Shkendija, care au eliminat formaţia galeză The New Saints.
Preşedintele Consiliului de Administraţie al FCSB a criticat dur prestația fotbaliștilor.
”Nu există scuze, nu există explicaţii. Nu există cuvinte care să exprime cât de ruşinoasă este pentru noi această calificare. Dar este calificare şi mergem înainte. Şi sigur vom fi altfel!”, a scris Mihai Stoica pe Facebook.
"Calificarea e calificare, dar nu am cuvinte să mai vorbesc ... Indolenţă crasă! Doar Chiricheş a jucat. Nu-mi dau seama ce a fost. E prea ruşinos ce s-a întâmplat astăzi. Nu mai am niciun fel de încredere în nicio calificare în grupe. Mi-au închis gura, nu mai am ce să vorbesc”, a declarat finanțatorul Gigi Becali la Digisport.











