F1: Kimi Antonelli câștigă MP de la Miami
Articol de Andrei Enache, Publicat: 03 Mai 2026, 22:23 • Actualizat: 03 Mai 2026, 22:59
Italianul Kimi Antonelli a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din Miami, a treia lui victorie consecutivă în „Marele Circ”.
Dar marea învingătoare în acest weekend este McLaren, care a făcut un progres uriaș în pauza de care am avut parte în aprilie, și a încheiat cu Lando Norris pe 2 și Oscar Piastri pe 3.
Învingător în precedentele două Mari Premii, în China și Japonia, Kimi Antonelli a plecat din pole-position în Miami, imediat din fața lui Max Verstappen.
Competitiv în acest weekend, olandezul s-a lansat excelent la start. La fel Charles Leclerc, amândoi depășindu-l pe Antonelli până în primul viraj.
Radio România Actualități notează că Charles Leclerc a ocupat multă vreme locuri de podium, dar în ultimul tur a fost depășit de Oscar Piastri și a coborât pe locul 4.











