Româncele au strălucit pe podiumul Campionatului Mondial de tenis de masă
Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu și Elena Zaharia au format echipa care a impresionat prin determinare, experiență și unitate, într-o competiție dominată din nou de China.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 11 Mai 2026, 00:51 • Actualizat: 11 Mai 2026, 07:02
Echipa feminină de tenis de masă a României a scris istorie la Campionatul Mondial de la Londra, cucerind medalia de bronz și readucând tricolorul pe podiumul lumii după o pauză de 26 de ani.
Performanța obținută în OVO Arena Wembley confirmă revenirea României în elita acestei discipline sportive.
Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu și Elena Zaharia au format echipa care a impresionat prin determinare, experiență și unitate, într-o competiție dominată din nou de China, care a păstrat coroana de campioana mondială.
Japonia a ocupat locul secund, iar România și Germania au împărțit treapta a treia a podiumului.
Momentul festivității de premiere a avut și o încărcătură simbolică aparte. Medaliile au fost înmânate de vicepreședintele Federației Internaționale de Tenis de Masă, Beatrice Romanescu, într-un an aniversar în care ITTF și Federația Română de Tenis de Masă sărbătoresc centenarul existenței lor.
Pentru sportul românesc, medalia obținută la Londra reprezintă cea mai importantă performanță mondială a echipei feminine după bronzul cucerit în anul 2000.
România își consolidează astfel poziția a treia în clasamentul all-time al Campionatelor Mondiale pe echipe feminine, cu un palmares impresionant: 5 medalii de aur, 4 de argint și 5 de bronz.
Succesul de la Londra poartă și amprenta staffului tehnic coordonat de Andrei Filimon și Viorel Filimon, alături de antrenorii secunzi, preparatorii fizici, kinetoterapeuții și specialiștii care au contribuit la parcursul remarcabil al delegației tricolore.











