Tenis de masă: Echipa masculină a României, vicecampioană europeană
Franţa a cucerit al patrulea titlu continental.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 19 Octombrie 2025, 19:41 • Actualizat: 19 Octombrie 2025, 20:57
Ajunsă în premieră într-o finală europeană de tenis de masă, echipa masculină a României a pierdut titlul în faţa Franței, marea favorită a competiției de la Zadar (Croaţia).
După victoria cu 3-0, francezii au cucerit al patrulea titlu continental.
"Tricolorii" și-au adjudecat prima medalie europeană după 16 ani de aşteptare, care este și cea mai strălucitoare din întreg palmares.
Desfăşurarea finalei europene România - Franţa, scor 0-3
Iulian Chiriţa – Alexis Lebrun 0-3 (2-11, 6-11, 7-11)
Eduard Ionescu – Felix Lebrun 1-3 (3-11, 11-9, 5-11, 4-11)
Ovidiu Ionescu – Simon Gauzy 1-3 (9-11, 9-11, 11-3, 3-11)
După victoriile cu 3-0 din faza grupelor, în faţa Olandei şi Slovaciei, tricolorii şi-au continuat parcursul fără meci pierdut şi pe tabloul principal, unde au învins Serbia cu acelaşi scor.
Apoi, România a eliminat Suedia cu 3-2, echipa care aborda duelul din postura de campioană europeană, iar în semifinale au trecut de Slovenia, scor 3-0.
Tot duminică, echipa feminină a obţinut argintul, fiind învinsă de Germania în finală.











