Ascultă Radio România Actualitaţi Live

Alpinistul Horia Colibășanu: Eu nu sunt dispus să pierd vârf de deget din cauza degerăturilor

Medic stomatolog în Timișoara, temerarul a descris ascensiunea pe Nanga Parbat ca fiind una „destul de periculoasă și palpitantă”, dar și profund emoționantă.

Alpinistul Horia Colibășanu: Eu nu sunt dispus să pierd vârf de deget din cauza degerăturilor
Foto: Facebook | Horia Colibășanu

Articol de Andrei Enache, Publicat: 13 Iulie 2025, 10:03  • Actualizat: 13 Iulie 2025, 10:07

Alpinistul Horia Colibășanu a atins recent vârful Nanga Parbat (8.125 m), al unsprezecelea optmiar din cariera sa, fără oxigen suplimentar și fără sprijinul șerpașilor. Performanța vine într-o expediție cu suspans, în care vremea instabilă i-a pus serios planurile sub semnul întrebării.

„Cu o oră înainte să plec spre vârf, nu știam dacă voi abandona sau nu, pentru că prognoza era ușor instabilă. Aveam o prognoză, trebuia să scadă vântul și nu scădea. Și, cu o oră înainte să plec, a scăzut, s-a oprit vântul. Așa că m-am pregătit, m-am îmbrăcat, m-am echipat și am pornit spre vârf. Și asta, de obicei, nu se întâmplă. De obicei, știu cu trei zile înainte că voi pleca spre vârf și plec”, a mărturisit el pentru Radio România Actualități.

Medic stomatolog în Timișoara, temerarul a descris ascensiunea ca fiind una „destul de periculoasă și palpitantă”, dar și profund emoționantă.

„Senzația principală este că aici, în România, este foarte bine, este răcoare. Acolo, la coborâre, erau 47 de grade Celsius. Era un val de căldură, record de temperatură în zonă. Mă bucur să fiu aici, unde e foarte plăcută clima.”

Reușita pe Nanga Parbat încheie o listă de optmiari extrem de dificili: „Cariera mea am început cu un munte foarte greu, K2. El era considerat cel mai dificil munte din lume, încă este, și, de atunci, i-am cam urcat pe toți. Nanga Parbat a fost ultimul care îmi rămăsese. Acum, i-a venit rândul.”

Au rămas doar trei vârfuri de peste 8.000 de metri în fața sa: „Sunt Gasherbrum I și Gasherbrum II, vecini în munții Karakorum, în nordul Pakistanului, și Cho Oyu, un vârf din Tibet, în China.”

În ascensiune, l-a însoțit o echipă neobișnuită: „Dumneavoastră - medic stomatolog. Coechipierii: un psihiatru, un chirurg... și un ortoped, și un chirurg plastic. Da, ne-am nimerit așa!”

Pe munte, Horia a avut grijă și de alți alpiniști, inclusiv de celebrul Denis Urubko: „Chiar am reușit să fac un cadou unuia din cei mai buni alpiniști din lume, Denis Urubko, cel care încearcă o rută nouă, acolo. El stătea puțin mai rău cu mâncarea aceasta gustoasă și am făcut câteva pachețele pentru drum. Am luat de acasă cașcaval afumat, care se ține bine în condițiile de căldură din Pakistan, și ceva brânză cu mucegai, brânză albastră.”

Ajuns la 48 de ani, Colibășanu nu pune presiune pe sine pentru a încheia lista celor 14 optmiari într-un timp record: „Nu neapărat, pentru că s-a întâmplat să fie doi-trei ani la rând în care să nu urc pe niciun vârf, pentru că, dacă nu permit condițiile... Eu nu sunt dispus să pierd vârf de deget din cauza degerăturilor. Prefer să renunț și să încerc în anul următor.”

Dacă ar putea să se întoarcă în timp, i-ar spune tânărului Horia un singur lucru: „Totul va fi bine, pentru că, atunci, aveam foarte mari temeri, că nu voi putea ajunge. Chiar îmi programasem să încerc să ajung, măcar, la 8.000 de metri, chiar dacă vârful avea 8.600. Nu eram convins că voi putea atinge vârful.”

Sabrera Amalia Covaliu, desemnată cea mai bună tânără sportivă a Europei
Sport | intern 13 Iunie 2026, 10:56

Sabrera Amalia Covaliu, desemnată cea mai bună tânără sportivă a Europei

Distincția recompensează performanțele excepționale ale sportivilor juniori și reprezintă una dintre cele mai importante...

Sabrera Amalia Covaliu, desemnată cea mai bună tânără sportivă a Europei
Bobe Nicolescu se desparte de CSM Oradea după 11 ani
Sport | intern 11 Iunie 2026, 17:29

Bobe Nicolescu se desparte de CSM Oradea după 11 ani

Căpitanul vicecampioanei își încheie una dintre cele mai importante etape ale carierei.

Bobe Nicolescu se desparte de CSM Oradea după 11 ani
George Cosac păstrează șefia Federaţiei Române de Tenis
Sport | intern 10 Iunie 2026, 16:15

George Cosac păstrează șefia Federaţiei Române de Tenis

George Cosac ajunge la 4 mandate în funcţia de preşedinte al FRT.

George Cosac păstrează șefia Federaţiei Române de Tenis
Spaniolul David Ginesta Montes, pe banca tehnică a Minaur Baia Mare
Sport | intern 09 Iunie 2026, 16:39

Spaniolul David Ginesta Montes, pe banca tehnică a Minaur Baia Mare

Ibericul este şi selecţioner al naţionalei Turciei, din ianuarie 2025.

Spaniolul David Ginesta Montes, pe banca tehnică a Minaur Baia Mare
Kaiac: Sandra Paul, calificată la două Campionate Europene
Sport | intern 08 Iunie 2026, 07:56

Kaiac: Sandra Paul, calificată la două Campionate Europene

Sportiva face parte din Team Romania, program dedicat susținerii sportivilor care reprezintă România în competițiile...

Kaiac: Sandra Paul, calificată la două Campionate Europene
Ziua sportului românesc, un omagiu adus marilor campioni și promovării unui stil de viață activ
Sport | intern 07 Iunie 2026, 14:53

Ziua sportului românesc, un omagiu adus marilor campioni și promovării unui stil de viață activ

Ediția din acest an are o semnificație aparte, deoarece 2026 a fost declarat „Anul Nadia Comăneci”, la împlinirea a 50 de ani...

Ziua sportului românesc, un omagiu adus marilor campioni și promovării unui stil de viață activ
Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, campioană pentru a 6-a oară consecutiv
Sport | intern 03 Iunie 2026, 21:09

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, campioană pentru a 6-a oară consecutiv

Formația pregătită de Mihai Silvășan a închis seria finalei cu scorul general de 3-1 și încheie sezonul cu o performanță...

Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, campioană pentru a 6-a oară consecutiv
Handbal masculin: Brazilianul Vinicios Angelo Lima de Carvalho, la Dinamo București
Sport | intern 30 Mai 2026, 14:37

Handbal masculin: Brazilianul Vinicios Angelo Lima de Carvalho, la Dinamo București

Jucătorul sud-american evolueză pe postul de inter dreapta.

Handbal masculin: Brazilianul Vinicios Angelo Lima de Carvalho, la Dinamo București

Radio România

Conducerea USR, în ședință după desemnarea liberalului Adrian Veștea în postul de premier

Conducerea USR, în ședință după desemnarea liberalului Adrian Veștea în postul de premier

Liderii formațiunii s-au abținut de la comentarii față de nominalizarea făcută, în mod surprinzător, de președintele Nicușor...

Conducerea USR, în ședință după desemnarea liberalului Adrian Veștea în postul de premier
Croaţia: 3 morţi în urma coliziunii dintre două ambarcațiuni de mari dimensiuni, în Marea Adriatică

Croaţia: 3 morţi în urma coliziunii dintre două ambarcațiuni de mari dimensiuni, în Marea Adriatică

O altă o persoană este dată dispărută.

Croaţia: 3 morţi în urma coliziunii dintre două ambarcațiuni de mari dimensiuni, în Marea Adriatică
Reuters: Acordul SUA-Iran ar include derogări de la sancţiunile petroliere și limitarea programul nuclear iranian

Reuters: Acordul SUA-Iran ar include derogări de la sancţiunile petroliere și limitarea programul nuclear iranian

Informațiile ar fi fost obținute de Reuters de la un oficial iranian de rang înalt, care a dorit să își păstreze anonimatul.

Reuters: Acordul SUA-Iran ar include derogări de la sancţiunile petroliere și limitarea programul nuclear iranian