Tenis de masă: România învinge Coreea de Sud la Mondiale
Deși nu era favorită, selecționata "tricoloră" s-a impus 3-2.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 03 Mai 2026, 00:23 • Actualizat: 03 Mai 2026, 10:26
Lotul feminin al României a învins Coreea de Sud, sâmătă seară, la Campionatul Mondial de tenis de masă.
Turneul se desfășoară la Londra, capitala Marii Britanii.
Deși nu era favorită, selecționata "tricoloră" s-a impus 3-2.
Bernadette Szocs a învins-o în primul meci pe Gahyeon Park, cu 3-0 (11-4, 12-10, 11-6), apoi Elizabeta Samara a fost întrecută de Nayeong Kim cu 3-1 (11-6, 8-11, 11-6, 11-6), după care asiaticele au preluat conducerea, în urma meciului pierdut de Andreea Dragoman cu Ha Eun Yang, scor 2-3 (8-11, 11-6, 11-6, 9-11, 7-11).
Bernadette Szocs a obţinut o nouă victorie pentru tricolore, 3-0 (11-7, 11-6, 12-10) cu Nayeong Kim, iar Samara a învins-o în meciul decisiv pe Gahyeon Park, cu 3-1 (7-11, 11-8, 11-8, 11-5), notează Agerpres.
România a pierdut primul său meci în faţa campioanei mondiale China, cu 3-0.
Duminică, în ultimul său meci din grupe, România va înfrunta Taiwanul, de la 19:00.











