Europenele indoor de atletism: Diana Ion, medaliată cu argint la triplusalt
Săritura de 14.31 metri de la Apeldoorn reprezintă cea mai bună performanţă personală a sportivei tricolore.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 07 Martie 2025, 20:59 • Actualizat: 07 Martie 2025, 21:12
Atleta Diana Ion a obţinut, vineri, medalia de argint în proba de triplusalt de la Europenele indoor.
Săritura de 14.31 metri reprezintă cea mai bună performanţă personală a sportivei tricolore.
Diana Ion este legitimată la CSM Bucureşti.
Medalia de aur a revenit ibericei Ana Peleteiro-Compaore (14.37 metri), iar pe podium a mai urcat finlandeza Senni Salminen (13.99 metri).
În calificări, Diana Ion a sărit 13.88 metri, în timp ce Andreea Taloş nu a trecut de această fază.
La 60 metri garduri, Alin Ionuţ Anton nu a trecut de serii (7.72 secunde în seria 2, locul 6), iar Alina Rotaru-Kottmann a ratat finala la săritură în lungime (locul 14 în calificări, 6.29 metri). Nici Răzvan Cristian Grecu nu s-a calificat în finală la triplusalt, fiind pe locul 17 în calificări (15.66 metri).
Din delegaţia României mai fac parte atleţii Maria Mihalache (60 metri) şi Andrei Rareş Toader (aruncarea greutăţii).
Potrivit FR Atletism, obiectivul sportivilor tricolori la CE sală din Ţările de Jos este calificarea în trei finale, cu o clasare pe locurile 4-6 şi două pe 7-8.
În 2023, la ultima ediţie a CE indoor, delegaţia României a obţinut două medalii, anume argint la 1.500 metri (Claudia Bobocea, 4:03.76 minute) şi bronz la săritura în lungime (Gabriel Bitan, 8.00 metri).
Competiţia de la Apeldoorn este o bună oportunitate de pregătire a atleţilor români şi pentru Campionatele Mondiale de sală (Nanjing, China), programate în intervalul 21-23 martie.











