Gimnasta Alexia Blănaru, medaliată cu argint la FOTE 2025
Românca a fost notată cu 13.349 puncte.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 25 Iulie 2025, 16:52 • Actualizat: 25 Iulie 2025, 17:36
La Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Skopje, gimnasta Alexia Blănaru a cucerit argintul în finala de la sărituri.
Românca a fost notată cu 13.349 puncte, anunță Radio România Actualități.
Concursul a fost câştigat de italianca Mia Proietti, iar pe locul al treilea s-a clasat Madita Mayr (Germania).
Bilanţul delegației tricolore a ajuns 6 medalii, dintre care două de argint aduse de gimnasta Alexia Blănaru (la sărituri) și înotătorul Cezar Stoica la 200 m mixt, şi 4 de bronz cucerite de atleta Ana Maria Dogan (săritura în lungime), de judoka Denisa Şerban (cat. 44 kg) şi Alin Şorici (cat. 55 kg), precum şi de gimnasta Alexia Blănaru (individual compus).











