JO Paris 2024: Jaqueline Cristian, victorioasă la debutul olimpic
Românca a trecut de franțuzoaica Caroline Garcia, scor 5-7, 6-3, 6-4 .
Publicat: 27 Iulie 2024, 19:23 • Actualizat: 28 Iulie 2024, 00:30
Jaqueline Cristian s-a calificat, sâmbătă, în turul secund al turneului olimpic de tenis.
Românca a trecut de franțuzoaica Caroline Garcia, scor 5-7, 6-3, 6-4.
Potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român, arena Suzanne-Lenglen de la Roland Garros a fost un vuiet continuu în timpul meciului dintre Jaqueline Cristian și franțuzoiaca Caroline Garcia din primul tur al turneului olimpic de tenis de la simplu fete. Aproape 10.000 de suporteri au urlat, au cântat, au aplaudat și au ovaționat fiecare punct câștigat de favorita lor.
"Atmosfera a fost mai degrabă de meci de fotbal decât de tenis. În acel vacarm, românca a pierdut primul set, cu 5-7, dar nu a revenit spectaculos și le-a câștigat destul de lejer pe următoarele două - 6-3, 6-4", notează COSR.
”Am făcut câteva mici greșeli, în primul set, dar știam că pot să revin, pentru că mă simțeam în formă. Nu m-am simțit deloc inferioară că adversara mea era mai bine clasată și avea așa susținere din partea publicului. Am mai jucat la Roland Garros pe arena Lenglen și știam că va fi nebunie, dar mie așa îmi place. Când spectatorii strigau ”Alle, Carolina!, ”Alle Le Bleu!” ”Bravo, Carolina!” mă gândeam că strigătele și aplauzele sunt pentru mine. M-am hrănit cu vuietul sălii și cu încurajările pentru Garcia!”, a spus Jaqueline Cristian imediat după meci.
”În plus, sunt extrem de entuziasmată că sunt la Jocurile Olimpice și simt o mare bucurie să joc pentru România. Este ceva unic, care se întâmplă o dată la patru ani și am venit decisă să ajung cât mai departe. Mai ales acum că am debutat cu o victoie, sunt foarte fericită. Nu mă simt obosită și abia aștept meciul de mâine de la dublu. Pentru mine, doar simpla prezență la Jocuri este un vis împlint, așa că fiecare meci pe care îl joc este ceva uimitor! Nici măcar nu mă gândesc la scor!”, a adăugat ea
În următoarea rundă, Jaqueline Cristian va întâlni câștigătoarea duelului dintre japoneza Naomi Osaka și nemțoaica Angelique Kerber.
Tot sâmbătă, Irina Begu a fost eliminată de poloneza Iga Swiatek, iar Ana Bogdan a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini.
Duminică, Jaqueline Cristian și Ana Bogdan vor jor juca la dublu contra japonezelor Shuko Aoyama Ena Shibahara, pe terenul numărul 12 de la Roland Garros.
Va fi al 5-lea meci de pe această arena, unde întâlnirile încep la ora 12:00 (ora Franței). Următorul meci pe aceeași arena va fi între perechea Irina Begu / Monica Niculescu și Hsieh Su-Wei/Tsao Chia Yi, din Taipei.
Evoluția tricolorilor la Jocurile Olimpice este relatată de echipa Radio România Actualități trimisă special la Paris, formată din jurnaliștii Catrinel Oprișiu, Bogdan Predescu, Robert Șișcă, Gabi Bucur și Zoltan Szep.
Citește și: Simona Radiș și Ancuța Bodnar, în semifinalele probei olimpice de dublu vâsle











