Roland-Garros 2026: Marta Kostyuk o elimină pe Iga Swiatek în optimile de finală
Tentativa polonezei de a cuceri al cincilea său titlu la Paris s-a încheiat chiar în momentul în care părea că își regăsește forma de altădată.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 31 Mai 2026, 15:33 • Actualizat: 31 Mai 2026, 15:49
Ucraineanca Marta Kostyuk a produs una dintre cele mai mari surprize ale turneului de la Roland Garros, învingând-o duminică pe fosta campioană Iga Swiatek cu 7-5, 6-1 în optimile de finală.
Astfel, tentativa polonezei de a cuceri al cincilea său titlu la Paris s-a încheiat chiar în momentul în care părea că își regăsește forma de altădată.
Înfrângerea suferită de Swiatek chiar în ziua în care a împlinit 25 de ani se adaugă unei serii de rezultate surprinzătoare la Roland Garros. În ultimele trei zile, au fost eliminați și liderul mondial masculin Jannik Sinner, deținătorul a 24 de titluri de Grand Slam Novak Djokovic, precum și campioana en titre la feminin, Coco Gauff.
Rezultatul o transformă pe lidera mondială Aryna Sabalenka în principala favorită la câștigarea primului său titlu la Roland Garros, însă și Marta Kostyuk atrage atenția prin forma excelentă demonstrată pe zgură în acest sezon.
„Încă sunt în stare de șoc”, a declarat Kostyuk după meci.
„Simt că mi-am oferit mai multă libertate să creez ceva, să-mi provoc adversarele. M-am trezit dimineață și tot ce am gândit a fost: «Ce zi incredibilă am în față». Nu puteam face altceva decât să trăiesc acest moment.
Încerc să nu mă concentrez deloc pe victorie sau înfrângere, pentru că nu joc tenis doar ca să câștig. Joc pentru că iubesc acest sport. Vreau să mă conectez cu oamenii, să simt această energie, să fac oamenii fericiți și să-i aduc împreună”, a mărturisit ucraineanca.
Prima victorie împotriva polonezei
Înaintea acestui meci, Kostyuk pierduse toate cele trei confruntări directe cu Swiatek și nu reușise să îi câștige nici măcar un set.

Cele două jucătoare au fost despărțite de foarte puține lucruri în debutul partidei, schimbând câte două break-uri. La scorul de 5-5, ucraineanca și-a păstrat serviciul într-un game dificil, iar apoi și-a ridicat nivelul jocului pentru a închide primul set cu un spectaculos rever în diagonală.
A fost primul set câștigat de Kostyuk în fața polonezei, iar aceasta a simțit că surpriza este posibilă atunci când s-a desprins la 3-1 în actul secund.
Campioana de la Rouen și Madrid și-a păstrat calmul până la final și și-a extins seria perfectă pe zgură în 2026 la 15 victorii din 15 meciuri.
În sferturile de finală, Marta Kostyuk o va întâlni pe învingătoarea duelului dintre ucraineanca Elina Svitolina și elvețianca Belinda Bencic.











