David Popovici și colegii dinamoviști, medaliați cu aur naţional la ştafetă 4x100 m liber
La actuala ediție, campionul olimpic a mai câştigat aurul la 50 m liber şi la 200 m liber.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 24 Aprilie 2026, 20:36 • Actualizat: 24 Aprilie 2026, 23:53
Înotătorul David Popovici a câştigat, vineri, a treia medalie de aur la Campionatul Naţional pentru seniori, tineret şi juniori (bazin de 50 de metri).
Campionul olimpic a făcut parte din ştafeta de 4x100 m liber a CS Dinamo, care s-a impus la Otopeni cu timpul 3:18.19, record naţional.
Alături de David Popovici, din echipă au mai făcut parte Denis Laurean Popescu, Bruno Santos Dutra și Alessandro Petrişor Vlad.
Pe locul secund s-a clasat ştafeta CSM Constanţa (3:26.11), iar pe podium a mai urcat și Universitatea Cluj (3:32.48).
La actuala ediție, David Popovici a mai câştigat aurul la 50 m liber şi la 200 m liber.











