Handbal feminin: Gloria Bistriţa câştigă Cupa României
Este primul trofeu din istoria formaţiei bistriţene.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 10 Mai 2026, 19:27 • Actualizat: 10 Mai 2026, 19:51
Gloria Bistriţa a câştigat trofeul Cupa României, duminică, după finala cu SCM Râmnicu Vâlcea, scor 31-21 (16-11).
Este primul trofeu din istoria formaţiei bistriţene.
Principalele marcatoare ale echipei triumfătoare au fost Seraficeanu (7 goluri), So Delgado (6) și Ostase (6).
SCM Râmnicu Vâlcea a jucat finala pentru a patra oară, la şase ani de la cucerirea singurului trofeu din palmares.
În finala pentru medalia de bronz, SCMU Craiova a învins Minaur Baia Mare, scor 38-27 (20-8).
Campioana CSM Bucureşti nu s-a calificat la Turneul F4 al Cupei României, competiţie aflată la ediţia a 41-a.











