România, medaliată cu bronz la Mondialul de tenis de masă
Succesul de la Londra confirmă revenirea "tricolorelor" în elita tenisului de masă mondial.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 09 Mai 2026, 17:03 • Actualizat: 09 Mai 2026, 17:07
Echipa feminină de tenis de masă a României a obținut una dintre cele mai importante performanțe ale sportului românesc din ultimii ani, cucerind medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Londra.
"Tricolorele" au fost învinse sâmbătă, în semifinale, de chinezoaice, scor 3-0, însă parcursul lor remarcabil le-a readus pe podiumul mondial după o pauză de 26 de ani.
România a încheiat astfel o competiție istorică, la exact 100 de ani de la înființarea Federației Române de Tenis de Masă, reușind prima medalie mondială din 2000, când echipa formată din Otilia Bădescu, Ana Gogoriță, Antonela Manac și Mihaela Șteff obținea bronzul la Kuala Lumpur.
În semifinale, disputate în celebra OVO Arena Wembley din Londra, vicecampioanele europene au întâlnit cea mai titrată echipă feminină din istoria competiției. China este deținătoare a 23 de titluri mondiale.
Prima care a intrat la masă a fost Elizabeta Samara, învinsă de liderul mondial Sun Yingsha cu 3-0. A urmat Bernadette Szocs, care a oferit unul dintre cele mai echilibrate dueluri ale întâlnirii în fața chinezoaicei Wang Manyu. Românca a fost aproape să câștige al treilea set, dar a cedat în cele din urmă cu 0-3, după un final dramatic.
Ultimul meci al semifinalei a fost disputat de Andreea Dragoman contra sportivei Kuai Man. Deși a ținut ritmul în multe momente și a avut seturi extrem de strânse, românca a fost învinsă cu 0-3.
Dincolo de scorul semifinalei, performanța României rămâne una excepțională. Echipa formată din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu și Elena Zaharia a avut un traseu impresionant la Londra.
În faza grupelor, tricolorele au învins South Korea cu 3-2 și Taiwan cu 3-1, pierzând doar în fața Chinei. Pe tabloul principal, România a eliminat pe rând Netherlands, scor 3-0, Egypt, scor 3-2, și France, scor 3-1.
Succesul de la Londra confirmă revenirea României în elita tenisului de masă mondial.
În clasamentul all-time al medalilor mondiale la feminin, România ocupă în continuare locul al treilea, după China și Japan, cu un palmares impresionant: cinci titluri mondiale, patru medalii de argint și cinci de bronz.
Performanța de la Londra poartă și amprenta staff-ului tehnic coordonat de Andrei Filimon și Viorel Filimon, alături de antrenorii secunzi Adrian Crișan, Ionuț Seni, Mădălin Ionașcu și Anamaria Sebe, dar și a echipei medicale și psihologice care a susținut lotul României pe parcursul competiției.











