Tenis de masă: Echipa feminină a României, în semifinalele Campionatului Mondial
"Tricolorele" revin pe podiumul lumii după o pauză de aproape 3 decenii.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 08 Mai 2026, 23:39 • Actualizat: 09 Mai 2026, 07:51
Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat, vineri seară, în semifinalele Campionatului Mondial de la Londra.
Lotul "tricolor" şi-a asigurat astfel prezenţa pe podium la ediţia actuală şi a revenit printre echipele medaliate ale unei ediţii de Campionat Mondial, după 26 de ani de la medalia de bronz obţinută la Kuala Lumpur.
Vicecampioană europeană en titre, România (#7 mondial) a învins Franţa (#5 mondial), medaliata cu bronz mondial de la ediţia precedentă, scor 3-1.
Înaintea duelului de la OVO Arena Wembley, România conducea cu 5-0 la întâlnirile directe, iar sub îndrumarea antrenorului Viorel Filimon, echipa feminină nu a pierdut niciodată în faţa Franţei.
Desfășurarea confruntării
Adina Diaconu - Jia Nan Yuan a fost meciul de deschidere, iar românca a început hotărâtă şi a impus un joc în forţă, cu lovituri controlate, care i-au oferit satisfacţie în primul şi al patrulea set. Ajunsă în decisiv, a cedat ritmul în faţa adversarei şi a pierdut meciul, scor 2-3 (11-7, 11-13, 8-11, 11-8, 5-11).
Bernadette Szőcs a egalat situaţia scorului dintre România şi Franţa, după ce a învins-o pe Prithika Pavade în setul decisiv. Cu un joc variat şi consistent, jucătoarea noastră a câştigat primele două seturi şi a făcut faţă presiunii după ce le-a pierdut pe următoarele două. În setul final, Bernadette Szocs a pus stăpânire pe joc, a avut claritate tactică şi a impus un ritm sufocant pentru victoria cu 3-2 (11-7, 11-9, 11-13, 5-11, 11-2).
România a trecut pentru prima dată în avantaj după ce Andreea Dragoman a învins-o pe Charlotte Lutz. Prin plasamente exacte şi lovituri fulgerătoare, care au limitat posibilităţile de răspuns ale adversarei, ea s-a impus cu 3-1 (11-6, 11-7, 6-11, 11-6).
Punctul necesar calificării României în semifinalele Campionatului Mondial de la Londra a fost adus de Bernadette Szocs, în urma meciului cu Jia Nan Yuan, pe care l-a controlat în mare parte. Românca şi-a pus în valoare calităţile din nou, şi-a calculat fiecare mişcare şi loviturile pe care le-a pregătit pentru o victorie uriaşă, scor 3-1 (10-12, 11-6, 11-4, 14-12).
Semifinala România – China este programată sâmbătă, de la 14 și 30 de minute.











